Breaking News

Najkrótsza droga do własnej sauny

Nie musisz być super bogaty, by korzystać z osobistej sauny. Jak się okazuje pomysł ten nie skutkuje niewyobrażalnymi wydatkami i nie wymaga posiadania sporej, niewykorzystanej przestrzeni w lokalu lub na posesji Z własnej sauny może się ucieszyć prawie każdy, komu zależy na korzystaniu z jej relaksujących właściwości. Jednak planując osobisty rozkoszny zakątek warto zwrócić uwagę na detale. Czy ręcznik 140×70 jest wystarczający do korzystania z jej dobroci?

O czym nie można zapomnieć przed zakupem własnej sauny

Nie zapomnij o tych rzeczach, gdy w sprawie sauny jesteś na tak:

Miejsce na saunę. Często osoby niezorientowane lokalizują saunę w większych, publicznych budynkach, przewidzianych na kilkadziesiąt osób. Okazuje się, że prywatna sauna może być kameralnych rozmiarów i da się ją umieścić nawet we wnętrzu trochę większej łazienki, w lokalu w wielorodzinnym budownictwie lub w innym małym metrażu. Instalacja sauny w łazience jest na tyle korzystnym rozwiązaniem, że po wyjściu z niej można natychmiast wziąć zimny prysznic. Jeśli masz dom, możesz postawić na wybudowanie sauny na swojej posesji. Wtedy należy pomyśleć o dostosowaniu prysznica, który ochłodzi rozgrzany w saunie organizm.

Jak zainstalować saunę?

Współczesne instalacje domowe posiadają w swoim wyposażeniu grzałki elektryczne. W związku z tym przed zakupem sauny trzeba sprawdzić stan instalacji elektrycznej, do której zostanie ona podłączona. Oprócz tego do tego miejsca powinna dochodzić instalacja wod-kan, ale także układ wentylacji – w tym miejscu na pewno będzie mnóstwo pary wodnej . To ważne, szczególnie wtedy, gdy masz saunę we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.

Ile to będzie kosztować? Ceny saun zależą od modeli, wielkości, mocy urządzeń energetycznych oraz dodatków. Od 4 do 5 tys. wyniosą najprostsze wersje o przeznaczeniu domowym, czyli mniej więcej wartość urządzenia AGD lub RTV średniej klasy. Oczywiście większe modele wiążą się z o wiele wyższymi kosztami.

Czy opłaca się inwestować we osobistą saunę?

Od setek lat sauna jest doskonałym środkiem relaksu ciała i umysłu po pracowitym dniu. Trudno tu o konkurencję, gdy chodzi o skuteczne przepisy na wzmocnienie odporności, kondycję ciała i odetchnięcie pełną piersią. Dobrym czasem na zabiegi w saunie jest okres jesienno-zimowy, kiedy na zewnątrz obniża się temperatura i niesprzyjająca pogoda ogranicza podjęcie efektywnych działań prozdrowotnych. Za sprawą sauny można pobudzić organizm i w ten sposób oczyścić z kumulujących się zanieczyszczeń. Zimowe sesje w łaźni nie tylko odprężą ciało, ale też w korzystny sposób poprawią ogólną kondycję. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdy ograniczona emisja światła słonecznego i długi czas po zmroku powodują, że człowiek potrzebuje dodatkowego zastrzyku pobudzenia.