Breaking News

Dofinansowanie do odświeżenia toalety z PFRON

W niesprawności fizycznej najistotniejsze jest, aby umożliwić osobie chorej jak największą samodzielność. Wyłącznie w taki sposób zarówno ciało, jak i psychika osoby niepełnosprawnej będzie w optymalnym stanie. Niestety bardzo często brak funduszy stoi na przeszkodzie do realizacji tego planu. Osoby niepełnosprawne najczęściej utrzymują się z renty dla niepełnosprawnych oraz świadczeń socjalnych, które starczą albo też nie, jedynie na podstawowe produkty życiowe. Niektórzy będą postrzegać ten los za bezproduktywny – można przeżyć, lecz nie pojedzie się na wakacje, nie zrobi remontu mieszkania i nie uda się na szalone buszowanie po galeriach nawet raz na pół roku. Postacie o ograniczonej sprawności, które pragną dostosować własne mieszkanie do osobistych wymagań, mają możliwość ubiegać się o wsparcie z PFRON. Bywa, że prosty uchwyt dla niepełnosprawnych może w znaczny sposób uprościć codzienne czynności w mieszkaniu.

Kiedy możesz otrzymać środki na remont

By uzyskać dofinansowanie na remont toalety, należy spełnić określone wymagania.Co najważniejsze lokal, w którym chcielibyśmy przeprowadzić remont mieszkania, ma być naszą własnością, a w przypadku gdy jesteśmy tylko lokatorami, na przebudowę musi wyrazić pisemną zgodę właściciel lokalu. Bez tego nie będziemy mogli choćby pomarzyć o remoncie. Dofinansowanie eliminacji kłopotów w pomieszczeniu należy się wszystkim osobom o niepełnej sprawności, jacy posiadają kłopoty w chodzeniu, a dostosowanie pokoi jest usprawiedliwiony wymaganiami będącymi wynikiem ich kalectwa. Ubiegając się o środki na dopasowanie łazienki, trzeba złożyć wymagany dokument o częściowe sfinansowanie usunięcia trudności do PCPR (lub MOPR) w lokalizacji zamieszkania. Można też złożyć ten dokument komputerowo w SOW pod adresem sow.pfron.org.pl. Do dokumentacji należy dołożyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz deklarację o przychodach.

Jakie prace można zrealizować z dopłaty?

W przypadku dopłaty całościowy remont łazienki nie wchodzi w grę, dlatego nie możemy za te fundusze wymienić kafelków na ładniejsze, tylko z powodu ich nieestetycznego wyglądu. Dofinansowanie powinno obejmować jedynie wyeliminowanie aktualnych trudności, a więc pozbycie się wszelakich komplikacji, jakie osobie niepełnosprawnej są w stanie utrudniać autonomiczne korzystanie z sanitariów. Mamy możliwość wiec wbudować uchwyt dla niepełnosprawnych, wymienić wannę na prysznic bądź też powiększyć wejście. Ponadto refundowanie z PFRON i jego kwota zależy od charakteru niepełnosprawności, zatem np. osobom na wózku inwalidzkim umocowuje się uchwyt dla niepełnosprawnych przy wannie czy sedesie oraz wszystkie elementy w toalecie na właściwych poziomach, co jest powiązane z zakupem np. nowej większej umywalki, wanny z drzwiami.

Na jakie środki możemy liczyć?

Wartość refundacji wynosi do 95% remontu, jednakże co najwyżej 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe 5% to minimalny udział własny, jaki człowiek ograniczony ruchowo powinien sfinansować z swoich pieniędzy. Dotację zlikwidowania przeszkód konstrukcyjnych oraz warsztatowych da się uzyskać co 3 lata. Ważny jest argument, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie oddaje poniesionych kosztów odświeżenia, toteż z wszelakimi czynnościami powinno się pohamować do dnia uznania finansów i zawarcia umowy o dotacji z PFRON. Pracami częściowo finansowanymi przez PFRON zajmują się też przedsiębiorstwa remontowo — budowlane, które posiadają praktykę i doskonale mają świadomość, które czynności są podległe dotacji, a za które osoba niepełnosprawna będzie zobowiązana płacić samodzielnie. Dostosowywanie łazienki do postaci niesprawnej ruchowo korzystniej oddać pracownikom remontowym, gdyż jest nad wyraz dużo punktów do wykonania, aby owo pomieszczenie naprawdę ułatwiało byt osobie korzystającej.Idzie tu przede wszystkim o odpowiednie rozmieszczenie sprzętów stabilnych jak na przykład wanna, szafka ze zlewem czy toaleta, a także przymocowanie w odpowiednich miejscach i wysokościach np. takich rzeczy jak uchwyt dla niepełnosprawnych czy przycisk do wezwania pomocy