Jako uzupełnienie wyposażenia auta bardzo dobrze radzi sobie przetwornica napięcia – zwłaszcza na dłuższą wyprawę czy wyjazd na urlop. Dzięki temu sprzętowi przygotujesz samochód do uruchomienia w nim przydatnego wyposażenia elektrycznego, któremu potrzeba podłączenia takiego jak we własnych czterech ścianach. Uruchomienie następuje dzięki zastosowaniu napięcia 230 V, tego samego, które płynie w domowej sieci. Pojawiają się jednak rozmaite pytania. Przede wszystkim musimy mieć pewność, czy przetwornica samochodowa 2000W wytworzy lepszy prąd niż wersja 1000 W. Które argumenty przemawiają za tym pierwszym rodzajem?
Jakie są znane rodzaje przetwornic samochodowych?
Na rynku rozwiązań motoryzacyjnych są dostępne dwa rodzaje przetwornic:
1. Przetwornice elektryczne IPS – wytwarzają na wyjściu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Jest to napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym, którego wartość skuteczna powinna być identyczna, jak ten sam parametr przebiegu sinusoidalnego, który zachodzi w sieci energetycznej. Przetwornica napięcia IPS jest stosowana do zasilania sprzętów elektrycznych o rezystencyjnym typie obciążenia oraz elektronicznych. IPS będzie użyteczny do podłączenia smartfonów, nawigacji , zasilania komputerów, a nawet oglądania telewizora (jednak z możliwością powstających zakłóceń dźwięku i obrazu).
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – podobnie jak w zastosowaniu energii w sieciach domowych produkują napięcie sinusoidalne o charakterystyce zmiennej. Za sprawą takich sprzętów przy akumulatorze samochodowym da się używać większość aparatów z silnikami elektrycznymi i transformatorami. Świetnie wygląda przy zasilaniu ekspresu do kawy, lodówki turystycznej albo klimatyzatora. Przy okazji da się nimi zasilać te same sprzęty, do których wystarczy przetwornica IPS. Wydaje się ona wielofunkcyjna i przynosi duży wybór.
Jakie są różnice między 1000 A 2000 W w przetwornicy samochodowej?
Przy doborze przetwornicy samochodowej warto popatrzeć przede wszystkim na moc w obu ważnych parametrach, tzn. znamionową i maksymalną. Pierwsza wartość służy do ustalenia mocy potrzebnej do ciągłego, równomiernego pobierania. Kolejna natomiast otrzymywana jest na czas krótszy niż jedna sekunda oraz przewidziana dla podwyższonego poboru mocy w trakcie uruchamiania urządzeń elektrycznych. Zasada, którą trzeba zachować przy dobraniu przetwornicy, nie jest zbyt zagmatwana: sprzęt czerpiący energię powinien mieć moc niższą niż 85% jej wyjściowej wartości. Na przykład przetwornica samochodowa 2000 W może okazać się wymagana w sytuacji, gdy w kamperze stosowany jest szybkoobrotowy mikser o mocy 1600 W, a bywają i wyższe. Podsumowując – 2000 W to dolna wartość dla dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy powinni zainteresować się modelem o mocy 4000 W.